top of page
Screen Shot 2023-05-11 at 14.29.25 PM.png

MiK-bloggen

Människan i Kålltorp - Stadsdelsförening

Örgrytedraget 20 nov -21:

En mycket lyckad turnering som lockade hela 89 barn och ungdomar! Örgryte SK ska ha all heder av ett väl genomfört arrangemang! Från vår klubb (KSS) kom sex deltagare som alla gjorde väl ifrån sig: I den s k Elitklassen (högst 20 år) deltog 37 spelare och tre av dem kom från oss. Bäst lyckades Maximus Hillerdahl med 4p på de sex ronderna och som gav honom en hedrande åttondeplats i det starka startfältet. Otto Anderssonoch Ranny Al Saab tog vardera 3p I mellanstadieklassen (totalt 19 spelare) deltog Leo Björklund från KSS. Detta var hans första turnering i denna klass. Han spelade ju i lågstadieklassen förra säsongen. Leo tog 3½p på de sju ronderna och kom därmed totalt på nionde plats men han kom tvåa i sin åldersklass (födda -11). Ett utmärkt resultat och Leo fick också till ett par snygga mattkombinationer. Leo spelar offensivt och ibland för ivrigt med bortsättningar som följd, men det är inget fel på hans inställning....han ger inte upp utan letar ständigt efter kontringsmöjligheter när han är trängd....en utmärkt egenskap och det är därför väldigt roligt att följa hans partier... Lågstadiegruppen (högst 9 år) bestod av 33 deltagare och två av dem kom från KSS och båda är sju år: Lucas Torres och Alkistis Kostakis Segrade gjorde Lucas med sex vinster och en förlust! Inte var dag vi har en vinnare i nån av huvudklasserna! Bertils bild fångar väl Lucas koncentration och spelglädje... Alkistis deltog i sitt livs andra turnering och vann två av dem....hon verkade också trivas utmärkt bland alla schackspelare och den lite röriga men kreativa och lekfulla miljön som en schackturnering för barn skapar.... Per B


Foto: Bertil Ekman

Lucas Torres (t.v.) blev alltså totalsegrare i lågstadieklassen. Inget fel på inlevelsen....

Skol-SM 8-10 oktober 2021 i Helsingborg: Skol-SM är ju årets största nationella barn- och ungdomsturnering i schack. Ca 200 deltagare, i nio olika åldersklasser i åldern 5-20 år deltog. Från Kålltorp kom fem deltagare. Turneringen pågick i tre dagar med flera partier om dagen Att komma topp tio i sin klass premieras med en minnespokal. Två av våra spelare lyckades med detta...


Foto:Lars OA Hedlund

...Ranny Al Saab kom 8:a i klassen födda -08 (31 deltagare). Imponerande insats av Ranny som nyss börjat i vår klubb. Testade schack i somras i samband med våra träffar i Partille centrum och dök sedan upp vid våran höststart. Självklart är han även med i vårat J-KM. Hur Ranny har fått sin spelstyrka vet jag inte, men självklart har han ett brinnande intresse kombinerat med stor talang. Stort grattis till Ranny som verkligen tillför Kålltorps ungdomsschack ny energi....

Foto Lars OA Hedlund

....Lucas Torres (7år) kom fyra i den yngsta gruppen (5-8år) bland 22 deltagare. Lucas började med schack i vår klubb förra hösten och kommer på dom flesta av våra träffar på Fritidsgården, Knuten och Rampen. Han gillar verkligen schack och spelar mot alla som vill och drar sig inte för att möta garvade seniorer på Rampen. Han har verkligen utvecklats till en riktig tuffing vid brädet med självklar vinnarinstinkt. Självklart är han med i vårat J-KM och van att möta betydligt äldre juniorer.... Övriga tre deltagare från KSS var Hugo Lindgrén, Maximus Hillerdahl och Otto Andersson. Per B

Comentarios


bottom of page