top of page
Screen Shot 2023-05-11 at 14.29.25 PM.png

MiK-bloggen

Människan i Kålltorp - Stadsdelsförening

Näst sista serieronden sönd 3 mars -24:

Uppdaterat: 11 apr.

...mindre segerfest på en bar nånstans i Småland...


foto och förare Hector Torres

Ranny Al Saab, Valentin Åkerberg, Lucas Torres, Joacim Preutz och Johan Granholm under en paus på hemresan. Segern mot Vaggeryd innebär att KSS toppar sin grupp i div III. Med en rond kvar finns goda chanser till avancemang till div II, I en annan bil fanns Vincent Rubenson, Otto Andersson och Viktor Kaplan med David Kaplan som förare


Vaggeryds SK-Kålltorps SS 2½-5½

Det var ett laddat ungt lag (kryddat med Joacim Preutz och Johan Granholm) som åkte till Vaggeryd. Efter den överraskande vinsten mot Thunderchess i förra omgången insåg vi att matchen mot Vaggeryd (hittills obesegrade med fyra raka vinster) skulle ha största betydelse....vinst där och KSS skulle hamna i ensam ledning i sin div III-grupp.....trots strul med våran hyrda elbuss, som gjorde att över halva laget kom försent, märktes det inte på spelarna....Efter en dryg halvtimma stod det 2-0 via Otto Andersson (14 drag!!) och Viktor Kaplan (11-åringens debut i förstalaget). När sedan Ranny Al Saab vann på förstabordet(!!) och Johan Granholm och Lucas Torres (andrabordet!) tog varsin taktisk remi ledde KSS med 4-1, så nu behövdes bara.....och i det sjätte avgjorda partiet satte Vincent Rubenson spiken i...genom att vinna sitt parti och matchen. Valentin Åkerberg fastställde sedan slutresultatet med en remi. Självklart en stor framgång för vårt lag och hela vår verksamhet! Vaggeryd är verkligen inget dåligt lag och de hade högre eller mycket högre ranking vid varje bord. Vaggeryd är ett lag bestående av erfarna seniorer. Nu mötte de ett ungt lag där hälften var mellan 9 och 17 år och två runt 20....ungdomlig vitalitet är svårslaget....


På Torpaskolan spelades två matcher, denna gråmulna Vasalopps-söndag. En av våra medlemmar, Hugo Lindgrén, deltog f ö i denna nio mil långa skidtävling..


Kålltorp II-Manhem V ½-7½

När toppen möter botten i tabellen kan det bli såna siffror. Övermäktigt motstånd alltså! En del av partierna blev ändå både långa o spännande. Anto Banusic tog vår enda ½-poängare från sitt förstabord. Starkt gjort av Anto som gjort come-back i seriens slutskede. I förra ronden avgjorde han i förstalagets vinst mot Thunderchess. Antos musikkompis Zacharias Moerk-Jensen kämpade emot längst från sitt andrabord men fick till slut ge sig mot manhems Marcus Lindholm.


Kålltorp III-Manhem VI 2½-2½

En betydligt jämnare match där ju båda dessa lag tillhör toppskiktet i sin div IV-grupp. Vinsterna tog Hanny Al Saab och Saqr Saleh medan Magnus Wassén tog en halva från sitt förstabord. Ett resultat som gör att ovissheten om vem som tar de två första platserna i denna grupp är kvar.....


Det blev en både spännande och trivsam tillställning på Torpaskolans bibliotek! Per

Comments


bottom of page