top of page
Screen Shot 2023-05-11 at 14.29.25 PM.png

MiK-bloggen

Människan i Kålltorp - Stadsdelsförening

Seriespel rond 3 sönd 4 dec -22:

KSS-Säffle 2-6 Övermäktigt motstånd från Värmland! På förstabordet mötte våran Joel Eriksson Säffles Simon Silseth med 2302(!) i ranking. Det blev Joels första förlust i seriespelet....Anto Banusic ordnade i alla fall vår enda vinst från sitt sjundebord (se startsidan) och Tommy Martinsson samt Joakim Preutz(matchens längsta parti!) spelade båda remi. KSS II-Kungsbacka 2½-5½ Även Kungsbacka blev oss övermäktiga även om denna matchen var jämnare. Vår enda vinst och matchens kortaste parti stod Maximus Hillerdahl för. "En mycket elegant avslutning", kommenterade en av våra spelare.Hector Torres, Otto Andersson och Ranny Al Saab stod för de tre remierna.Rannys parti var matchens längsta.Från sitt förstabord försökte han förgäves vinna med hjälp av en lång rad schackar innan de båda kom överens om remi.....


Foto: Bertil E

Maximus Hillerdahl (t.h.) tog alltså vår enda vinst i matchen mot Kungsbacka... Manhem VII-KSS III 3-2 Tyvärr kom vi med en man kort till denna match och låg alltså under med 1-0 innan det börjat. Leo Björklund (tredje raka vinsten under detta år) och H-GCarlsson (första vinsten för H-G som gjort sin debut i årets seriespel) tog våra två poäng. Trots förlusterna fortsätter ju schacklivet för våra spelare och på lördag 10december äger ÖrgryteDraget rum. En turnering för juniorer där ca 80 ungdomar deltar. Från KSS kommer nio som kommer finnas i alla dom tre huvudklasserna. Turneringen äger rum på Kärralundsskolan med start kl 10. Kom gärna och följ denna spännande ungdomsturnering. Bl a kommer Azad Ceylan från KSS göra sin debut i lågstadieklassen... Per B

Comments


bottom of page