top of page
Screen Shot 2023-05-11 at 14.29.25 PM.png

MiK-bloggen

Människan i Kålltorp - Stadsdelsförening

Statistik runt Seriespelet 22-23 för våra tre lag:

Vårt första- och andralag deltog i var sin div III-grupp, medan tredjelaget återfanns i div IV (distriktserie) Alla lagen hamnade på den undre halvan av respektive serie, men alla kommer att återfinnas i samma serier även säsongen 23-24. 29 av våra spelare deltog alltså i minst en seriematch. De tre som tog mest partipoäng var: 1. Felix Pintaric 4½/6 partier 2. Maximus Hillerdahl 4/6 3.Otto Andersson 3½/7 Eftersom våra sex högst rankade spelare endast kunde delta i fem matcher (endast sex lag i förstalagets grupp, jämfört med åtta i andralaget) har jag multiplicerat dessa sex spelares resultat med faktorn 1,4. Då ser listan ut enl nedan: 1. Felix Pintaric 4,5 2. Anto Banusic 4,2 3.Maximus Hillerdahl 4,0


Foto: Per B

Felix Pintaric (längst t. v.) blev alltså vår bäste poängplockare. Han representerade både vårt andra- o tredjelag. Felix började med tävlingsschack i höstas. Han bor i Partille, fyller 16 år i år, och är även aktiv fotbollsspelare. Felix har också haft stora framgångar i olika juniorturneringar och vann nyligen (mars -23) juniorklassen i Västkustpassanten. Han är också med i Lexbyskolans skollag (högstadiet) som kvalat in till skollags-SM, som spelas i Västerås 6-7 maj i år. Självklart är vi stolta att ha en sådan talangfull schackspelare i vår klubb! Per B

Comments


bottom of page