top of page
Screen Shot 2023-05-11 at 14.29.25 PM.png

MiK-bloggen

Människan i Kålltorp - Stadsdelsförening

Västkustpassanten 1 feb -20:

Ett femtiotal spelare deltog i de tre huvudklasserna hög-, mellan- och lågstadiet. Som vanligt ett utmärkt arrangemang med Mark Peters i ledningen. Tyvärr märks denna säsong en minskning av antalet deltagare på de olika delturneringarna av rallyschacket. Detta gäller dock inte vår klubb, där fler och fler är med. Denna gång kom tio från Kålltorp. Fler och fler barn- och ungdomar besöker våra schackträffar på Fritidsgården och Knuten. En glädjande utveckling, som också innebär att vi numera är en av de största klubbarna med ungdomsaktivitet i göteborgsdistriktet....

Foto Erik Bäck

Här poserar sju av våra deltagare efter turneringen i Jörlanda, övre raden fr vänster: Hugo André, Malte Reimegård, Maximus Hillerdahl, CaesarThorp och Arvid Bäck och framför dem står de två yngsta Sofia Pakulin och Leo Björklund....nästa turnering i Ralyschacket är KålltorpsTräffen den 23 februari och då kan jag nästan lova att det blir ännu fler från vår klubb. Sen hoppas vi självklart på rekorddeltagande..... Per

댓글


bottom of page